QXK2G155KTP7ZHFX
Buy QXK2G155KTP7ZHFX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2G155KTP7ZHFX
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.220" L x 0.484" W (31.00mm x 12.30mm)
Series:QXK-ZH
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Height - Seated (Max):1.028" (26.10mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1.5µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:1.5µF