QXK2G154KTP7FM
Buy QXK2G154KTP7FM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2G154KTP7FM
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:200V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.728" L x 0.201" W (18.50mm x 5.10mm)
Series:QXK
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Height - Seated (Max):0.685" (17.40mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.15µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.15µF