QXK2E154KTP
Nichicon
QXK2E154KTP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXK2E154KTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXK2E154KTP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 300 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.433" L x 0.240" W (11.00mm x 6.10mm)
Series:QXK
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:493-3516
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.445" (11.30mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.15µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.15µF