PZU6.2B2L,315
Nexperia
PZU6.2B2L,315
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PZU6.2B2L,315 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PZU6.2B2L,315
Manufacturer Nexperia
Description DIODE ZENER 6.2V 250MW SOD882
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1V @ 100mA
Tolerance:±2%
Supplier Device Package:DFN1006-2
Series:-
Power - Max:250mW
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:SOD-882
Other Names:1727-7610-6
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):30 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 6.2V 250mW ±2% Surface Mount DFN1006-2
Current - Reverse Leakage @ Vr:500nA @ 3V