PTVS6-430C
Bourns, Inc.
PTVS6-430C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTVS6-430C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTVS6-430C
Manufacturer Bourns, Inc.
Description TVS DIODE 430V 600V AXIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):430V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:600V
Voltage - Breakdown (Min):440V
Type:Zener
Supplier Device Package:Axial
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Other Names:PTVS6430C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6000A (6kA) (8/20µs)