PTS120630V012
Bussmann (Eaton)
PTS120630V012
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTS120630V012 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTS120630V012
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description PTC RESET FUSE 30V 120MA 1206
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:200ms
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)
Size / Dimension:0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Series:PolyTron™, PTS1206
Resistance - Post Trip (R1) (Max):6 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):1.4 Ohms
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:1206 (3216 Metric), Concave
Other Names:283-3134-6
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 120mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It):290mA
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):120mA