PTP902-030K-202B2
Bourns, Inc.
PTP902-030K-202B2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTP902-030K-202B2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTP902-030K-202B2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description POT 2K OHM 1/20W CARBON LINEAR
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:PC Pins, Board Locks
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Size - Body:Rectangular - 0.447" x 0.374" Face x 0.447" H (11.35mm x 9.50mm x 11.35mm)
Series:Pro Audio PTP90
Rotation:310°
Resistive Material:Carbon
Resistance (Ohms):2k
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Tray
Number of Turns:1
Number of Gangs:2
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:2k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Bushing Thread:M7 x 0.75
Built in Switch:None
Adjustment Type:Side Adjustment
Actuator Type:Knurled and Slotted
Actuator Length:1.181" (30.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)