PTH08080WAD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTH08080WAD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTH08080WAD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTH08080WAD |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | DC/DC Power Supply Single Output 0.9 Volt to 5.5 Volt 2.25A 10W 5-Pin DIP Module |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.655 | $7.812 | $7.047 | $6.893 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 0.9 ~ 5.5 V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Size / Dimension: | 0.60" L x 0.50" W x 0.32" H (15.2mm x 12.7mm x 8.1mm) |
| Series: | PTH08080W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 5-DIP Module |
| Other Names: | 296-32715 PTH08080WAD-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Efficiency: | 93.5% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.9 ~ 5.5 V 2.25A 4.5V - 18V Input |
| Current - Output (Max): | 2.25A |
| Base Part Number: | PTH08080W |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTH08080WAD, use the request quote form to request PTH08080WAD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTH08080WAD.The price and lead time for PTH08080WAD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTH08080WAD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
