PTH08000WAZ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTH08000WAZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTH08000WAZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTH08000WAZ |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | DC DC CONVERTER 0.9-5.5V 2.25A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 49 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.31 | $8.246 | $8.184 | $8.058 | ||
| 98 pcs | 147 pcs | 294 pcs | 539 pcs | ||
| $7.806 | $7.05 | $6.924 | $6.799 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 0.9 ~ 5.5 V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 14V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Size / Dimension: | 0.75" L x 0.50" W x 0.36" H (19.1mm x 12.7mm x 9.1mm) |
| Series: | PTH08000W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 6-SMD Module |
| Other Names: | 296-20431 PTH08000WAZ-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO |
| Efficiency: | 93.5% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.9 ~ 5.5 V 2.25A 4.5V - 14V Input |
| Current - Output (Max): | 2.25A |
| Base Part Number: | PTH08000W |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTH08000WAZ, use the request quote form to request PTH08000WAZ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTH08000WAZ.The price and lead time for PTH08000WAZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTH08000WAZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
