PTH05010WAZT
Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTH05010WAZT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTH05010WAZT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTH05010WAZT |
|---|---|
| Manufacturer | Artesyn |
| Description | Module DC-DC 5VIN 1-OUT 0.8V to 3.6V 15A 54W 10-Pin SMD Module |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $20.679 | $18.666 | $16.836 | $16.47 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 0.8 ~ 3.6 V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Size / Dimension: | 1.37" L x 0.62" W x 0.35" H (34.8mm x 15.8mm x 9.0mm) |
| Series: | PTH05010 |
| Power (Watts): | 54W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-SMD Module |
| Other Names: | PTH05010WAZTE |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, OTP, SCP, UVLO |
| Efficiency: | 95% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 3.6 V 15A 4.5V - 5.5V Input |
| Current - Output (Max): | 15A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTH05010WAZT, use the request quote form to request PTH05010WAZT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTH05010WAZT.The price and lead time for PTH05010WAZT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTH05010WAZT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

