PSMN4R4-80PS,127
Nexperia
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSMN4R4-80PS,127 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PSMN4R4-80PS,127
Manufacturer Nexperia
Description MOSFET N-CH 80V 100A TO220AB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3800 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs50 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-220AB
Series:-
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4.1 mOhm @ 15A, 10V
Power Dissipation (Max):306W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:1727-4265
568-4896-5-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:8400pF @ 40V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:125nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):80V
Detailed Description:N-Channel 80V 100A (Tc) 306W (Tc) Through Hole TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)