PSC5A11-2
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PSC5A11-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PSC5A11-2
Manufacturer Bel
Description DC/DC CONVERTER 5.1V 56W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:5.1V
Voltage - Input (Min):8V
Voltage - Input (Max):40V
Type:Enclosed, Conformal Coated
Size / Dimension:5.94" L x 1.27" W x 3.46" H (151.0mm x 32.2mm x 88.0mm)
Series:Melcher PSC
Power (Watts):56W
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Efficiency:79%
Current - Output (Max):11A