PRT-13853
SparkFun
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRT-13853 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PRT-13853 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PRT-13853 |
|---|---|
| Manufacturer | SparkFun |
| Description | BATTERY LITHIUM 3.7V 110MAH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.95 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 8g |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 3.7V |
| Termination Style: | JST PH Connector |
| Standard Charge Time: | - |
| Standard Charge Current: | 22mA |
| Size / Dimension: | 0.98" L x 0.59" W x 0.16" H (25.0mm x 15.0mm x 4.0mm) |
| Shipping Info: | Due to restrictions, only ground shipment is allowed. |
| Series: | PRT |
| Other Names: | 13853 1568-1491 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / Not applicable |
| Discharge Rate: | 22mA |
| Detailed Description: | 3.7V Lithium Ion Battery Rechargeable (Secondary) 110mAh |
| Capacity: | 110mAh |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Battery Cell Size: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PRT-13853, use the request quote form to request PRT-13853 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PRT-13853.The price and lead time for PRT-13853 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PRT-13853.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
