PRT-13856
SparkFun
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRT-13856 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PRT-13856 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PRT-13856 |
|---|---|
| Manufacturer | SparkFun |
| Description | BATTERY LITHIUM 3.7V 6AH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $29.95 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 150g |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 3.7V |
| Termination Style: | JST PH Connector |
| Standard Charge Time: | - |
| Standard Charge Current: | 1.2A |
| Size / Dimension: | 2.87" L x 2.01" W x 0.79" H (73.0mm x 51.0mm x 20.0mm) |
| Shipping Info: | Due to restrictions, only ground shipment is allowed. |
| Series: | PRT |
| Other Names: | 13856 1568-1494 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / Not applicable |
| Discharge Rate: | 1.2A |
| Detailed Description: | 3.7V Lithium Ion Battery Rechargeable (Secondary) 6Ah |
| Capacity: | 6Ah |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Battery Cell Size: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PRT-13856, use the request quote form to request PRT-13856 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PRT-13856.The price and lead time for PRT-13856 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PRT-13856.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
