PRG21BC6R8MM1RA
Murata Electronics
PRG21BC6R8MM1RA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRG21BC6R8MM1RA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PRG21BC6R8MM1RA
Manufacturer Murata
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 17995 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Ceramic
Thickness (Max):0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:POSISTOR®, PRG
Resistance - 25°C (Typ):6.8 Ohms
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:490-4673-6
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 120mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Current - Trip (It):260mA
Current - Max:5.5A
Current - Hold (Ih) (Max):120mA