PRG21BB220MB1RK
Murata Electronics
PRG21BB220MB1RK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRG21BB220MB1RK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PRG21BB220MB1RK
Manufacturer Murata
Description Thermistor PTC 22 Ohm 20% 2-Pin 0805 Surface Mount Solder Pad Embossed T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 40119 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:20V
Type:Ceramic
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:POSISTOR®, PRG
Resistance - 25°C (Typ):22 Ohms
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:490-3989-6
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 20V 44mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Current - Trip (It):91mA
Current - Max:1.1A
Current - Hold (Ih) (Max):44mA