PRG18BB471MB1RB
Murata Electronics
PRG18BB471MB1RB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRG18BB471MB1RB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PRG18BB471MB1RB
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 24V 10MA 0603
(In US Dollars)
4000 pcs8000 pcs12000 pcs20000 pcs28000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:24V
Type:Ceramic
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:POSISTOR®, PRG
Resistance - 25°C (Typ):470 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:490-2473-2
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 24V 10mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Current - Trip (It):21mA
Current - Max:60mA
Current - Hold (Ih) (Max):10mA