PRG15BC330MM1RC
Murata Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRG15BC330MM1RC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PRG15BC330MM1RC
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 30V 1.2A 0402
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Ceramic
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:POSISTOR®, PRG
Resistance - 25°C (Typ):33 Ohms
Ratings:-
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 38mA Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Current - Trip (It):73mA
Current - Max:1.2A
Current - Hold (Ih) (Max):38mA