PRG.M0.8NL.LC52GZ
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRG.M0.8NL.LC52GZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PRG.M0.8NL.LC52GZ
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 8POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:M08
Shell Material:Polysulfone (PSU)
Shell Finish:-
Series:1P
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Number of Positions:8
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Detailed Description:8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:5A
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Color:Black, Gray
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)