PRASD2-16F-BB0DW
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRASD2-16F-BB0DW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PRASD2-16F-BB0DW
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switch Function:On-Off-Mom
Series:PRA
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Packaging:Bulk
Other Names:1-1571079-1
PRASD4-16F-BB0DW
PRASD4-16F-BB0DW-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life:100,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:Dust Proof
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:-
Electrical Life:6,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch SPDT 16A (AC) 125V Panel Mount, Snap-In
Current Rating:16A (AC)