PR126253001
Standex-Meder Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PR126253001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PR126253001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PR126253001 |
|---|---|
| Manufacturer | Standex-Meder Electronics |
| Description | SWITCH REED SPST-NO 1.5A 300V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.02 | $0.893 | $0.857 | $0.803 | $0.785 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $0.625 | $0.571 | $0.553 | $0.50 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Switching DC: | 300V |
|---|---|
| Voltage - Switching AC: | 300V |
| Type: | Glass Body |
| Termination Style: | Axial |
| Size - Body: | 0.098" Dia x 0.799" L (2.50mm x 20.30mm) |
| Series: | PR126 |
| Release Time: | 0.1ms |
| Release Range: | 16 ~ 23AT |
| Power - Rated: | 70VA |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 374-1351 4500832530 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 130°C |
| Operate Time: | 0.8ms |
| Operate Range: | 25 ~ 30AT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Length - Overall: | 2.126" (54.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | - |
| Detailed Description: | Glass Body Reed Switch SPST-NO 25 ~ 30AT Operate Range 70VA 1.5A (AC/DC) 300V Through Hole |
| Current - Switching: | 1.5A (AC/DC) |
| Current - Carry: | 2.5A (AC/DC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Capacitance: | 0.3pF |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PR126253001, use the request quote form to request PR126253001 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PR126253001.The price and lead time for PR126253001 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PR126253001.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



