PNM0603E1002BST5
Electro-Films (EFI) / Vishay
PNM0603E1002BST5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PNM0603E1002BST5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PNM0603E1002BST5
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0603
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Series:PNM
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.15W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:PNM0603-10KBCT
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.020" (0.51mm)
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Failure Rate:-
Detailed Description:10 kOhms ±0.1% 0.15W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic Thin Film