PNM0402E2502BST1
Dale / Vishay
PNM0402E2502BST1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PNM0402E2502BST1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PNM0402E2502BST1
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 25K OHM 0.1% 1/20W 0402
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Series:PNM
Resistance:25 kOhms
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:541-1903-2
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Failure Rate:-
Detailed Description:25 kOhms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic Thin Film