PM3316S-150M-RC
Buy PM3316S-150M-RC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PM3316S-150M-RC
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 15UH 1.7A 85 MOHM SMD
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Shielding:Shielded
Series:PM3316S
Ratings:-
Q @ Freq:40 @ 2.52MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:15µH
Height - Seated (Max):0.205" (5.20mm)
Frequency - Self Resonant:20MHz
Detailed Description:15µH Shielded Wirewound Inductor 1.7A 85 mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR):85 mOhm
Current Rating:1.7A
Current - Saturation:2.1A