PM3316S-150M
Buy PM3316S-150M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PM3316S-150M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 15UH 1.5A 150 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Shielding:Shielded
Series:PM3316S
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:PM3316S150M
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Material - Core:Ferrite
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:15µH
Height - Seated (Max):0.201" (5.10mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:15µH Shielded Wirewound Inductor 1.5A 150 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):150 mOhm Max
Current Rating:1.5A
Current - Saturation:2A