PLV1D101MDL1
Nichicon
PLV1D101MDL1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLV1D101MDL1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLV1D101MDL1
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 100UF 20% 20V T/H
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:20V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PLV
Ripple Current @ High Frequency:2.3A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-3723
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):28 mOhm
Detailed Description:100µF 20V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 28 mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:100µF