PLTT0805Z9760QGT5
Electro-Films (EFI) / Vishay
PLTT0805Z9760QGT5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLTT0805Z9760QGT5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLTT0805Z9760QGT5
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 976 OHM 0.02% 1/4W 0805
Data sheet
Tolerance:±0.02%
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Series:PLTT
Resistance:976 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 215°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:976 Ohms ±0.02% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film