PLT4H-TL300
Panduit
PLT4H-TL300
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLT4H-TL300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLT4H-TL300
Manufacturer Panduit
Description CABLE TIE HEAVY HS WR 14.5"
(In US Dollars)
250 pcs1250 pcs6250 pcs12500 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Width:0.300" (7.62mm)
Tensile Strength:120 lbs (54.43 kg)
Series:PAN-TY® PLT
Packaging:250 per Pkg
Other Names:298-12032
PLT4H-TL300-ND
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Approximate:14.50"
Length - Actual:1.208' (368.30mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Heat Stabilized, Weather Resistant
Detailed Description:Standard, Locking Black 4.00" (101.60mm) 0.300" (7.62mm) 120 lbs (54.43 kg) 1.208' (368.30mm)
Color:Black
Bundle Diameter:4.00" (101.60mm)