PLT10EH-Q0
Panduit
PLT10EH-Q0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLT10EH-Q0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLT10EH-Q0
Manufacturer Panduit
Description CABLE TIE EXTRA HVY WR BLK 34.2"
(In US Dollars)
25 pcs125 pcs1250 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Lashing, Locking
Width:0.500" (12.70mm)
Tensile Strength:250 lbs (113.40 kg)
Series:PAN-TY® PLT
Packaging:25 per Pkg
Other Names:298-13775
PLT10EH-Q0-ND
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Length - Approximate:34.25"
Length - Actual:2.850' (868.68mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Weather Resistant
Detailed Description:Lashing, Locking Black 10.00" (254.00mm) 0.500" (12.70mm) 250 lbs (113.40 kg) 2.850' (868.68mm)
Color:Black
Bundle Diameter:10.00" (254.00mm)