PLS0J331MDL4
Nichicon
PLS0J331MDL4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLS0J331MDL4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLS0J331MDL4
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V T/H
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:PLS
Ripple Current @ High Frequency:3A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):20 mOhm
Detailed Description:330µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 20 mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF