PLF1E470MDO2
Nichicon
PLF1E470MDO2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PLF1E470MDO2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PLF1E470MDO2
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 47UF 20% 25V T/H
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PLF
Ripple Current @ High Frequency:3A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-14781
PLF1E470MDO2-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):30 mOhm
Detailed Description:47µF 25V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 30 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF