PK5-060P-CLT-2-GGF
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PK5-060P-CLT-2-GGF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PK5-060P-CLT-2-GGF
Manufacturer 3M
Description CONN PLUG 60POS .5MM VERT SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Series:Pak 5, PK5
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:15020231500
Number of Rows:2
Number of Positions:60
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mated Stacking Heights:4mm, 5mm, 6mm
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.119" (3.02mm)
Features:Board Guide, Solder Retention
Detailed Description:60 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold