PICOD400AKLS2
APEM Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PICOD400AKLS2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PICOD400AKLS2
Manufacturer APEM Inc.
Description SWITCH THUMB SPDT 0.1A 40V
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Termination Style:PC Pin
Series:PICOD
Section Width:0.300" (7.62mm)
Read Out:+/-
Panel Cutout Dimensions:-
Packaging:Tray
Output Code:SPDT
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Number of Sections:1
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Polyphenylene Oxide (PPO)
Features:-
End Caps:Sold Separately
Electrical Life:100,000 Cycles
Display Characters - Height:0.122" (3.10mm)
Detailed Description:Thumbwheel Switch SPDT 0.1A @ 40VAC/DC Panel Mount, Snap-In
Depth Behind Flange:24.00mm