PIC16F648A-E/P
Buy PIC16F648A-E/P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PIC16F648A-E/P
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18DIP
(In US Dollars)
325 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:18-PDIP
Speed:20MHz
Series:PIC® 16F
RAM Size:256 x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:7KB (4K x 14)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:18-DIP (0.300", 7.62mm)
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Number of I/O:16
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
EEPROM Size:256 x 8
Detailed Description:PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 18-PDIP