PIC16F636T-I/ST
Micrel / Microchip Technology
PIC16F636T-I/ST
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PIC16F636T-I/ST with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PIC16F636T-I/ST
Manufacturer Microchip
Description PIC16F Series 3.5 kB Flash 128 B RAM 20 MHz 8-Bit Microcontroller TSSOP-14
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 13946 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:14-TSSOP
Speed:20MHz
Series:PIC® 16F
RAM Size:128 x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:3.5KB (2K x 14)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, WDT
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Other Names:PIC16F636T-I/ST-ND
PIC16F636T-I/STTR
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O:11
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
EEPROM Size:-
Detailed Description:PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-TSSOP