PHT4NQ10T,135
Nexperia
PHT4NQ10T,135
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PHT4NQ10T,135 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PHT4NQ10T,135
Manufacturer Nexperia
Description MOSFET N-CH 100V 3.5A SOT223
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:SOT-223
Series:TrenchMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:250 mOhm @ 1.75A, 10V
Power Dissipation (Max):6.9W (Tc)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-261-4, TO-261AA
Other Names:1727-5337-1
568-6777-1-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:300pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:7.4nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Detailed Description:N-Channel 100V 3.5A (Tc) 6.9W (Tc) Surface Mount SOT-223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.5A (Tc)