PHT2NQ10T,135
NXP Semiconductors / Freescale
PHT2NQ10T,135
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PHT2NQ10T,135 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PHT2NQ10T,135
Manufacturer NXP Semiconductors / Freescale
Description MOSFET N-CH 100V 2.5A SOT223
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:SOT-223
Series:TrenchMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:430 mOhm @ 1.75A, 10V
Power Dissipation (Max):6.25W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-261-4, TO-261AA
Other Names:934056839135
PHT2NQ10T /T3
PHT2NQ10T /T3-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:160pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:5.1nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Detailed Description:N-Channel 100V 2.5A (Tc) 6.25W (Tc) Surface Mount SOT-223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:2.5A (Tc)