PHG.2K.310.CLMC65Z
Buy PHG.2K.310.CLMC65Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PHG.2K.310.CLMC65Z
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:310
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:2K
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Ingress Protection:IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:8A
Color:Silver
Cable Opening:0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)