PHG.2K.310.CLLK95Z
Buy PHG.2K.310.CLLK95Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PHG.2K.310.CLLK95Z
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 10POS SOLDER CUP
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:310
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:2K
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Ingress Protection:IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:8A
Color:Silver
Cable Opening:0.358" ~ 0.374" (9.10mm ~ 9.50mm)