PFSM.125.2
Schurter
PFSM.125.2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFSM.125.2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFSM.125.2
Manufacturer Schurter
Description PTC RESET FUSE 15V 1.25A 2SMD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:15V
Type:Polymeric
Time to Trip:2s
Thickness (Max):0.118" (3.00mm)
Size / Dimension:0.289" L x 0.214" W (7.36mm x 5.44mm)
Series:PFSM
Resistance - Post Trip (R1) (Max):250 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):70 mOhms
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD
Other Names:486-1178-2
PFSM.125.2-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.25A Ih Surface Mount 2-SMD
Current - Trip (It):2.5A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.25A