PFMF.250.16.2
Schurter
PFMF.250.16.2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFMF.250.16.2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFMF.250.16.2
Manufacturer Schurter
Description PTC RESET FUSE 16V 2.5A 1812
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:5s
Thickness (Max):0.063" (1.60mm)
Size / Dimension:0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Series:PFMF
Resistance - Post Trip (R1) (Max):100 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):15 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1812 (4532 Metric), Concave
Other Names:486-3544-2
PFMF.250.16.2-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 2.5A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It):5A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):2.5A