PFE5K3R50E
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFE5K3R50E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFE5K3R50E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 3.5 OHM 10% 746W
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±500ppm/°C
Size / Dimension:-
Series:Powr-Rib®PFE
Resistance:3.5 Ohms
Power (Watts):746W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:OHPFE5K3R50E
OHPFE5K3R50E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:3.5 Ohms ±10% 746W Wirewound Chassis Mount Resistor