PFE5K1R30E
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFE5K1R30E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFE5K1R30E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 1.3 OHM 10% 1093W
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±500ppm/°C
Size / Dimension:-
Series:Powr-Rib®PFE
Resistance:1.3 Ohms
Power (Watts):1093W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:OHPFE5K1R30E
OHPFE5K1R30E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1.3 Ohms ±10% 1093W Wirewound Chassis Mount Resistor