PFE5K1R00
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PFE5K1R00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFE5K1R00
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 1 OHM 10% 1089W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±500ppm/°C
Size / Dimension:-
Series:Powr-Rib®PFE
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):1089W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±10% 1089W Wirewound Chassis Mount Resistor