PEGA-3000
Cherry Switches (ZF Electronics)
PEGA-3000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PEGA-3000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PEGA-3000
Manufacturer Cherry Switches (ZF Electronics)
Description SWITCH THUMB HEX 0.1A 50V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Termination Style:Card Edge/Solder Pad
Series:PE
Section Width:0.300" (7.62mm)
Read Out:0 ~ 15
Panel Cutout Dimensions:-
Packaging:Bulk
Output Code:Hexadecimal
Other Names:0T56-03M0
CH240
PEGA3000
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C
Number of Sections:1
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:-
Features:-
End Caps:Sold Separately
Electrical Life:-
Display Characters - Height:0.134" (3.40mm)
Detailed Description:Thumbwheel Switch Hexadecimal 0.1A @ 50VAC/DC Panel Mount, Snap-In
Depth Behind Flange:32.00mm