PE30L0FR103KAB
Electro-Films (EFI) / Vishay
PE30L0FR103KAB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PE30L0FR103KAB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PE30L0FR103KAB
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description POT 10K OHM 3W CERMET LINEAR
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Taper:Linear
Size - Body:Round - 0.776" Dia x 0.512" H (19.70mm x 13.00mm)
Series:PE30
Rotation:300°
Resistive Material:Cermet
Resistance (Ohms):10k
Power (Watts):3W
Packaging:Bulk
Other Names:PE30FR-10K
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Cermet 3W Solder Lug
Bushing Thread:M10 x 0.75
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Round
Actuator Length:1.969" (50.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)