PE30L0FL472MAB
Electro-Films (EFI) / Vishay
PE30L0FL472MAB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PE30L0FL472MAB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PE30L0FL472MAB
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description POT 4.7K OHM 3W CERMET LINEAR
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Taper:Linear
Size - Body:Round - 0.776" Dia x 0.512" H (19.70mm x 13.00mm)
Series:PE30
Rotation:300°
Resistive Material:Cermet
Resistance (Ohms):4.7k
Power (Watts):3W
Packaging:Bulk
Other Names:PE30FL-4.7K
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:4.7k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Cermet 3W Solder Lug
Bushing Thread:M10 x 0.75
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Slotted
Actuator Length:0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)