PD0140WJ12238BJ1
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD0140WJ12238BJ1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PD0140WJ12238BJ1
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP CER 1200PF 14KV R85 DISK
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:14000V (14kV)
Tolerance:±20%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:R85
Size / Dimension:5.512" Dia (140.00mm)
Series:P
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Disk, Metal Fitting - Threaded
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Requires Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):1.614" (41.00mm)
Features:High Voltage
Detailed Description:1200pF ±20% 14000V (14kV) Ceramic Capacitor R85 Disk, Metal Fitting - Threaded
Capacitance:1200pF