PCX1H220MCL1GS
Nichicon
PCX1H220MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCX1H220MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCX1H220MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 22UF 20% 50V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 810 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PCX
Ripple Current @ High Frequency:1.4A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-4699-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):56 mOhm
Detailed Description:22µF 50V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 56 mOhm 3000 Hrs @ 125°C
Capacitance:22µF