PCV1V220MCL2GS
Nichicon
PCV1V220MCL2GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCV1V220MCL2GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCV1V220MCL2GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 22UF 20% 35V SMD
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:PCV
Ripple Current @ High Frequency:1.3A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-4545-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):50 mOhm
Detailed Description:22µF 35V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 50 mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:22µF